21 Aralık 2017 Perşembe

Kur’an-ı Kerim’den Mesaj Var-19
İnsanlar  birlikte yaşarlar. Birlikte  yaşayan insanlar  iyi ilişkiler içinde olduklarında,huzur ve güven oluşur. Kişilerin birbirleriyle dostlukları güzel söz ve tatlı dil ile gelişir. 
Dostluklar sağlam temeller üzerine kurulursa,uzun süreli olurlar. Sağlam dostluklar ve arkadaşlıklar insanları mutlu eder. Mutlu olan insanlar güzel konuşurlar,kimseye zarar vermek istemezler.
Güzel konuşan kişiler,güzel huylu olurlar. İçlerindeki iyilik ve güzellik sözlerine ve hareketlerine yansır.
Güzel huylu insanların sözlerinde çirkinlik görülmez. Aşağılayıcı ve alaycı sözlerden uzak dururlar. Küfürlü ve argo söz söylemezler.
Güzel huylu insanlar konuşmalarında  Allah’ın ve Resulünün hoşnut olmadığı sözleri kullanmazlar. 
Sevgili  Peygamberimiz şöyle buyurur: "Kim Allah'a ve ahiret gününe iman ediyorsa, ya hayır söylesin yahut sussun" (Buhari,Edeb,31,85.).
İşte bizlerde konuşmalarımıza dikkat etmeliyiz. Hayırlı şeyler konuşmalıyız. Konuşmalarımızın ne anlama geldiğini iyi düşünmeliyiz. Bin düşünüp bir konuşmalıyız.
Karşımızdakilere kırıcı ve itici sözler söylememeliyiz. Lüzumsuz  yere konuşmamalıyız. Güzel sözler sarf etmeliyiz. Söz ve hareketlerimizle yapıcı olmalıyız.
Konuşmalarımızla çevremize güven vermeliyiz. Yalan ve kötü söz söylememeliyiz. Şaka bile olsa kötü sözü ağzımıza almamalıyız.
İyi ve güzel sözler Allah’ın ve Resulünün sözleridir.
Allah’ın ayetleri (Kur’an-ı Kerim) ve Peygamberimizin hadislerinin anlamına uygun güzel sözler dilimize alıştırmalıyız.
İnsanların kötü ve  çirkin  söz söylemeleri  nefisleri yüzündendir. Şeytan nefsimizi hakimiyetine alarak  istediği kötülüğü yaptırmaktadır.
Şeytan bize özellikle kızgın olduğumuz anda,kötü ve çirkin sözleri söyletir. Bizi kötü hareketlere yöneltir.  Küfürlü  ve çirkin sözler sarfetmemize sebep olur.
Hiçbir zaman şeytanın tuzağına düşmemeliyiz.
Konuşmalarımıza dikkat ederek her zaman ve  her ortamda sözün en güzelini söylemeliyiz.
Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki mesajı şöyledir: 
“Kullarıma söyle, sözün en güzelini söylesinler. Sonra şeytan aralarını bozar. Çünkü şeytan, insanın apaçık düşmanıdır.” (İsra Suresi,53.ayet) 
Güzel söz söyleyelim,şeytana uymayalım,nefsimizi yenelim.
 Dostluklarımıza ve kardeşliğimize zarar vermeyelim.
.
Efkan VURAL


Bu Yazı Aşağıdaki Web Sitelerinde Yayınlanmıştır:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder