14 Temmuz 2013 Pazar

Üç Aylar ve Regaib KandiliDinimizde kameri aylardan olan Recep, Şaban ve Ramazan ayları “ üç aylar “ olarak adlandırılır. Üç aylar içerisin de, önemli gün ve geceler bulunmaktadır. Bundan dolayı da üç ayların değeri artmaktadır.
Üç ayların fazilet ve üstünlüğünü aşağıda sıralanan durumlar ortaya koymaktadır.
1-Regaib Kandili
Recep ayının İlk Cuma gecesidir. (Bugün 16 Mayıs 2013) Bu gecede Yüce Allah kullarına bol bol rahmet ve mağfirette bulunur.
2-Mirac Kandili
Recep ayının 27. gecesidir. Sevgili peygamberimiz o gece, Mekke’den Mescid’i Aksaya ;oradan da göklere yükseltilerek Yüce Allah ile görüşmesidir.
3-Berat Kandili
Şaban ayının on beşinci gecedir. Bu gece feyiz ve bereketi bol bağışlanma gecesidir.
4-Kadir gecesi
Ramazan ayının 27. gecesidir. Allah bu gecede kutsal kitabımız Kur’an’ı Kerim’i indirmeye başlamıştır. Bu gece öyle bir gecedir ki , tam bin aydan daha hayırlıdır.
5-Ramazan Ayı
Üç ayların üçüncüsü olan Ramazan ayı oruç ayıdır.Bu ay af olma ayıdır.Bu ayda cennet kapıları açılır,cehennem kapıları kapanır, Şeytan zincire vurulur.
Regaib Kandili, dinimizde “ üç aylar “ olarak biline rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan bir atmosfere girdiğimizin habercisidir.Üç ayları ve içinde bulunan kandil gecelerini iyi değerlendirmeliyiz.İnsan oğlu hata yapmaya ve günah işlemeye yatkın bir varlıktır. Günahımız ne kadar fazla olursa olsun; ümitsizliğe kapılmadan bu gece yapacağımız tevbe ve ibadetlerle kurtuluşa erebiliriz. Çünkü Allah bağışlayıcıdır ,affedicidir. Böyle gün ve gecelerin feyiz ,bereket ve rahmetinden yararlanıp, Allah’tan bağışlanma dilemeliyiz.
Yüce Allah bu konuda şöyle buyurur:
“ De ki: Ey kendilerine kötülük edip,aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin. Doğrusu Allah günahların hepsini bağışlar.Çünkü O bağışlayandır.merhametlidir. “ (Zümer, 39/53)
“ Rabbinizden bağışlanma dileyin, sonra O’na tövbe edin .Şüphesiz Rabbim çok merhametlidir,çok sevendir. (Hud,11/90)
Peygamberimiz de şöyle buyurmaktadır:
“Vallahi ben, Allah’tan günde yetmiş defadan daha fazla mağfiret diliyor, tövbe ediyorum. ( Buhari,daavat, 3 )
Bu gece ve üç aylarda cennete girebilmek ümidiyle ibadet, hayır ve iyilik yapmalı ;kutsal kitabımızı okuyup,anlamını düşünmeliyiz.
Yüce Allah bu konuda şöyle buyurmaktadır.
“İman edip Salih amel işleyenlere, kendileri için;içinden ırmaklar akan cennetler olduğunu müjdele…”(Bakara,2/25)
Evet, üç aylar ve bu gecede nefis muhasebesi yapalım. Dini duygu ve düşünce ile ruhumuzu donatalım.ibadetlerle kalbimizi süsleyelim. Yaşadığımız müddetçe Allah ve Rasulünun istediği biçimde hareket edelim. Hayatımızı dürüstlükle, çalışkanlıkla,hoşgörüyle,sevgiyle ve ibadet anlayışı içinde sürdürelim.
Hem bu dünyada ve hem de ebedi ahiret yurdunda rahat edelim…

Yazı Milliyet blog ve Yazete.com'da yayınlanmıştır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder