15 Ekim 2017 Pazar

Yeni Yükseköğretim Kurumları Sınavı Bu Şekliyle Öğrencilerin Kaygısını Daha Fazla Artırtı

       Üniversiteye girişte uygulanacak yeni sınav sistemi açıklandı.

Öğrencilerin  var olan sınav kaygıları yeni sistemle daha da arttı. 

Eski sistemde YGS ve LYS testleri  6 oturumda yapılıyordu. Şimdi Yabancı dil hariç diğer tüm testler iki oturumda ve üstelik aynı günde yapılacak. İşte en büyük kaygı burda...

Sabah yapılan yetenek testinde  öğrencinin kafası karışmış ve  sınavda karşılaştığı sorular zihninde dolaşırken, aynı gün bölümü belirleyecek daha önemli bir sınava girecek olması kaygıyı ve endişeyi  artıracaktır.

       Öğrencilerin bir kısmı sınav puanlarına göre bölüm tercih edecektir. Yeni sistemde ikinci oturumda bütün bölümlerin soruları tek oturumda çözülecektir.  Öğrenci  sınavda tek bölüme ağırlık vererek diğer bölümleri önemsemeden yapacaktır. Öncelik kendi alanına önem verecektir. Sınav testleri ayrı oturumlarda yapılsa, öğrencilerin  başarıları daha yüksek olacaktır. Sevdiği ve en yüksek puan aldığı bölümlere tercih yapacaktır.   

Şimdi sizlere yeni sistemin olumlu ve olumsuz yönlerini belirtmek isterim. Önce olumlu yönleri:

    YGS’nin kaldırılması isabetli oldu.
     Öğrenciler YGS’ye mi yoksa LYS’ye mi ağırlık vereceklerini bir türlü ayarlayamıyorlardı. YGS,sınavına Kadar YGS’ye ağırlık veriyorlardı.Çünkü öğrenci önce  önündeki sınava önem veriyor.YGS’den sonra LYS’ye önem veriliyordu. Öğrenciler bu ikilemden kurtuldu.

              YGS’de iyi sonuç alamayan öğrenciler  sınav maratonunu bırakıp,seneye  umut bağlıyorlar...Artık bunlar olmayacak.. Haziran ayına kadar sınava bir bütünlük içinde çalışılacaktır.

Puan türlerinin dört bölüme indirilmesi çok olumlu olmuştur.Puan türlerinin  azaltılması  kafalardaki karışıklığı kaldıracaktır. Bir çok puan türünün hangi  sorularla oluştuğunu bir çoğumuz anlayamıyordu.

       Yeni sınav sisteminin olumsuz yönleri:

       Yeterlilik testi ile diğer önemli sınavların aynı günde olması sınav  kaygısını artırmaktadır. Yeni sistemin en kötü yönü bu. Acilen Yeterlilik sınavı ayrı bir günde,diğer sınavlar ayrı bir günde yapılacağı kararı alınmalıdır.

      Üç bölümün testlerinin bir oturumda yapılması ile öğrencilerin başarılı olmabilme kaygıları artacaktır. Sınavda öğrenci bir bölüme ağırlık verecektir. Diğer bölümlere yeterli  zamanı vermek istemeyecektir.

     Bölüm sorularının az sayıda olması öğrencinin başarılı olmasını engelleyecektir. Öğrencilerde başarılı olamama korkusu gelişecektir.

      Yeni sınav sistemi ile ilgili aşağıda bir takım önerilerim olacaktır. İnşallah bir çok kişinin eleştirisine tabi tutulan,  Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) yeniden gözden geçirilerek, önerilerimiz ışığında –Türkiye’de yapılan tüm eleştiri ve yorumlar dikkate alınmak suretiyle-yeniden düzenlenmesini istiyoruz:
     Yeni sistem iyi olmakla beraber  uygulanma biçimiyle öğrenci ve velilerin kaygısı artmıştır.Bu kaygların giderilmesi için;

    1-Temel Yeterlilik sınavının  Türkçe ve Matematik’ten yapılması  isabetli olmuştur. Ancak, Temel Yeterlilik Testinin   yapıldığı günde başka bir sınavın yapılmaması gerekir.(Öğrencilerin yeme içme,dinlenme ,velilerin bekleyişini düşünmek gerekir.İki çocuğu aynı anda sınava girenler... Bazı okullar yerleşim yeri dışında olduğundan  yeme içme imkansız olabilir. Bir de kötü hava şartları olursa gerisini siz düşünün .)

    2- Temel Yeterlilik sınavının  sonucu açıklanmadan diğer sınavların yapılması  uygun olmuştur.Ancak  Temel Yeterlilik Testinin  baraj olma durumu kaldırılmalıdır. Zaten bu testten alınan puan % 40 etkileyecek, başarısı düşük olanlara diğer testlerde şans verilmiş olur.

    3-Temel Yeterlilik testi puanına göre tercih yapılması durumunda (Ön Lisans-Lisans tercihlerinde-Asker-Polis alımında) belli bir baraj konulabilir.

    4-Sayısal, Eşit Ağırlık, Sözel, ve Dil bölümleriyle ilgili sınavlar  ayrı ayrı oturumlar halinde olmalıdır.

    5-Sayısal, Eşit Ağırlık, Sözel ve  Dil bölümleriyle ilgili sınavların  soru sayıları artırılmalıdır.

    6-Kesinlikle soruların sorulacağı konuların % oranları belirtilmelidir.Öğrenciler hangi konulara  yoğunlaşacağını bilmelidir. Böylelikle öğrencinin kaygısı azalır.

    7-Yök ve tüm yetkililer empati ile hareket etmeleri uygun olur.

    8-Yeni sistemle ilgili , öğretim üyelerine,öğretmenlere ,velilere ve özellikle sınava girecek öğrencilere danışılması ve  görüşlerine değer verilmesini umuyoruz.


YKS,tüm öğrencilerimize başarılar getirir...  İnşallah

Efkan VURAL

Bu yazı aşağıdaki sitelerde yayınlanmıştır:

Milliyet blog:Hiç yorum yok:

Yorum Gönder