6 Haziran 2017 Salı

İlk Teravih namazı ve Başbakan Binali Yıldırım
2017 Ramazan ayının ilk teravih namazını Ankara Hacı Bayram Camiinde kılma fırsatı bulduk. İlk teravih namazını burada kılmayı planlamıştım. Allah’a şükürler olsun bunu bize nasip etti. Çünkü Hacı  Bayram Camii Ankara’nın manevi atmosferinin en yoğun olduğu bir mekandır. Cami hocaları da  sahasında seçkin kişilerdir. Hacı Bayram Veli önemli bir şahsiyet olup Allah’ın veli kuludur. Türbesi de caminin hemen önündedir.

İlk teravihin kalabalık olabileceği endişesiyle komşumla beraber akşam namazı  vaktinde  camiye girdik. Namaz sonrası caminin bahçesinde dolaşarak, Hacı Bayram Veli Hazretlerinin türbesini ziyaret ettik. Kur’an okuyarak dualar yaptık. Sonra tekrar camiye girdik. İkinci safta yerimizi aldık. Vaiz, cami kürsîsine çıkarak Ramazan ayı ve oruç ibadetiyle ilgili sohbete başladı. Vaaz devam ederken cami içinde bir hareketlilik görüldü. Mihrabın arkasındaki saftan üç kişiyi yerlerinden kaldırdılar. Yaşlı bir amca yerinden neden kaldırıldığını anlamadığı için kalkmakta zorluk çıkardı ve sonunda yerinden kaldırıldı. Orada 3 kişilik yer ayrılmıştı. Cami de korumalar telaşlı bir şekilde birbirleriyle iletişime geçiyorlar. Önemli birinin buraya geleceği belliydi. Caminin orta tarafındaki kapıdan mihrabın olduğu yere kadar bir geçiş yolu ayarlamak için birçok kişiyi yerlerinden kaldırarak geçiş yolunu açtılar. Vaaz süresince korumalar bu geçiş yolunu açık tutmak için sürekli bir telaş içinde dinleyenleri rahatsız etmekteydiler. Bazı kişiler bu davranışın yanlış olduğunu kendi kendilerine söylenip duruyorlardı. Korumalar,dinleyenlere  verdikleri rahatsızlığın farkında değillerdi. Onlar gelecek şahsın hatasız bir şekilde yerine gitmesini düşünmekteydiler.
Ezan okunuyordu, korumalar bir anda hareketlendiler. Beklenen önemli kişi geliyordu, gelen başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’dı. Başbakan kapıdan içeri girer girmez  sade bir vatandaş gibi cemaatın içine dalarak hemen boş bulduğu yere oturdu. Korumalar birbirine bakakaldılar. Tabii ki, birazda matara oldular. Bunca insana vermiş oldukları eziyet  boşuna olmuştu.

Başbakana kendisi için yer ayarlandığı ve ön tarafa alınmak  istenmesine rağmen ,  başbakan aldırış etmeden yerine oturdu. Çünkü başbakan camide  her kul gibi cemaatin bir üyesi olup,Allah’ın huzuruna sade bir kul olarak çıkmak istiyordu.

 Ezan bittikten sonra namaz için yağa kalkıldı. Cami imamı, “Sayın başbakanım buraya buyurunuz” hitabına başbakan Yıldırım,hiç aldırış etmedi ve cemaatın arasında namaza durdu. Böylelikle,Başbakanımız  Binali Yıldırım Anadolu insanı olduğunu gösterdi.
Helal olsun Başbakanım herkese örnek oldun. İyi ki,ilk teravih namazını burada kıldık ve bu manzaraya şahit olduk. Durumu not düşmek için bu yazıyı kaleme almayı düşündüm.
İşte İslam’da insanların birbirlerinden farkının olmadığını  bu davranışıyla başbakanımız ortaya koymuştur.  Allah katında üstünlük sadece takva iledir. Yani kim Allah’tan daha çok sakınırsa ve O’na kulluk ederse üstün odur.  Bu durumu oradaki cemaate yaşattığı için Başbakanımız Binali Yıldırım’dan Allah razı olsun.

Devletimiz var olsun.

Milletimizin kardeşliği, birlik ve beraberliği daim olsun.

Bu davranış hepimize örnek olsun.


Yolun açık olsun Başbakanım… 


Efkan VURAL 

Bu yazı aşağıdaki sitede yayınlanmıştır:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder