8 Mart 2017 Çarşamba

Kur’an-ı Kerim’den mesaj var – 4

Yüce Allah insanlara iyiliği,doğruluğu,çalışmayı,okumayı,güzel ahlaklı olmayı, ve hayatın her türlü serüvenini öğretmek için peygamberler görevlendirmiştir. Allah peygamberlere melek aracılığı ile mesajlar göndermiştir. Bu mesajlar bazen sayfalar halinde, bazen de kitaplar şeklinde olmuştur.

Allah insanların doğruyu görebilmeleri için onlara gönderdiği elçilerin sonuncusu  olan Hz. Muhammed’e bildirdiği ilk mesaj “Oku!” emridir.
Yüce Allah’ın  insanlara ilk emri okudur. Bizler 

okuyarak,öğrenerek,araştırarak,inceleyerek hayatı öğrenip düzgün yaşamalıyız. Okumak,öğrenmek, düşünmek ,araştırmak,düşündüğünü ifade etmek,karar vermek,istemek insan olmanın gereğidir. Bu özellikler insanı diğer canlılardan ayırmaktadır.

Düşünebilmek için, doğruyu görebilmek için önce okumalıyız. Allah’ın ilk emri olan okumayı beşikten mezara kadar adet edinmeliyiz.

Okuyarak ilim sahibi olmalıyız. Yaptığımız her şeyi bilerek yapmalıyız. Nelerin yararlı, nelerin zararlı olduğunu okuyarak ve araştırarak öğrenebiliriz.  Körü körüne taklit etmemeliyiz.

Bir  Müslüman  olarak yapılması gereken şeyleri bilmeliyiz. Dinimizin emir ve yasaklarını, helali ve haramı, doğruluğu ve dürüstlüğü, güzeli ve çirkini, ibadetleri, insanlar arası ilişkileri ve  diğer  hususları dinimizin kaynaklarından okumalıyız. Öncelikle Kur’an-ı Kerim’in meali ve tefsiri, hadis tercümeleri ve diğer İslami eserlerden okuyup öğrenmeliyiz.

Hayatımızı kolaylaştırmak, teknolojiyi geliştirmek için ve insanlığın yararına olmak üzere diğer bilim dallarıyla ilgili eserleri de okumalıyız. Bilim için de okumak ve araştırmak zorundayız. Okumaktan başka çıkar yol yoktur. 
Kısaca okumak ve öğrenmek hayatımızın en önemli parçası olmalıdır. Peygamberimiz şöyle buyurmaktadır: “ İlim tahsili  her  Müslüman’a  farzdır.
(İbni Maca,mükaddime,17)

Bu konuda, Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki ilk mesajı  şöyledir:
“Yaratan Rabbı’nın adıyla Oku!” (Alak suresi,1.ayet)

Ne mutlu hayatı okuyabilenlere …

Efkan VURALHiç yorum yok:

Yorum Gönder