18 Ocak 2018 Perşembe

Kur’an-ı Kerim’den Mesaj Var-23


                        Kur’an-ı Kerim’den Mesaj Var-23


İnsanı yaratan Yüce Allahtır. Allah insanı en iyi tanıyandır. İnsan için gerekli olan her şeyi en iyi bilen Allah’tır.  Çünkü, insanı tasarlayıp yaratan O’dur.
 Allah insanı yeryüzüne gönderdiğinde ona kendisini,hayatı,dünyayı  en güzel biçimde kullanabilmesi için broşür  misali mesajlarla dolu sayfalar ve kitaplar göndermiştir.
Allah’ın gönderdiği sayfalar ve kitaplar zaman içinde değişmiş,değiştirilmiş,bozulmuş veya  unutulmuştur. Böyle durumlarda Allah bir yenisini göndermiştir.
En son Allah Kur’an-ı Kerim’i göndermiştir.  Kur’an kıyamete kadar herhangi bir değişikliğe uğramadan hükmü devam edecektir.
Allahın  insana  vermiş olduğu en önemli özelliği  akıllı olmasıdır. İnsan aklı sayesinde iyi ile kötüyü,faydalı ile zararlıyı birbirinden ayırır.
İnsan her şeyi aklı ile ölçer ve ona göre hareket eder. Allah’ın varlığını, yaratılışı,ölüm ve ötesini akıl tek başına çözemez. Akla yön vermek için yüce Allah ilahi mesajlar gönderir. Bu mesajlar en son olarak Kur’an-ı Kerim’de toplanmış ve insanlara sunulmuştur.
Kur’an ayetlerini okuyup,aklımız sayesinde düşünüp,hayatımızı doğru bir biçimde  yönetmek için ondan öğüt almamız isteniyor.
Yüce Allah insanın ihtiyaç duyduğu her şeyi kutsal kitabımızda bildirmiştir.
Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in indiriliş amacı, ayetleri düşünüp öğüt almaktır.
Allah, insanın  yaşamını kolaylaştırması,toplumsal ilişkileri kurabilmesi,  Allah ile olan ilişkilerini  belirlemesi ve insanca yaşayabilmesi için Kur’an’ı Kerim’i  gönderilmiştir.
İnsan oğlu kur’an ayetlerini okuyup aklı ile düşünmek suretiyle ondan  aldığı öğütler doğrultusunda yaşamını düzenleyebillirse,  Allah’ın emrini yerine getirmiş olur.
Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki mesajı şöyledir:
“(Resûlüm!) Sana bu mübarek Kitab'ı, âyetlerini düşünsünler ve aklı olanlar öğüt alsınlar diye indirdik. ” (Sa’d suresi 29.ayet)
Bize düşen Kur’an ayetlerini okuyup, düşünmek ve öğüt almaktır.

Efkan VURAL

Bu Yazı Aşağıdaki Web Sitelerinde Yayınlanmıştır:

Milliyet Blog:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder